Вилхелм Щайниц

Вилхелм Щайниц

Мнениеот goran » Сря Дек 07, 2011 12:31 am

Вилхелм Щайниц е роден на 14 май 1836 в Прага. Печели редица турнири и мачове срещу най-известните шахматисти на своето време- заема първо място в турнирите във Виена, Лондон, Хастингс, побеждава Бърд, Цукерторт, Чигорин, Гунсберг. През 1866 побеждава Адолф Андерсен с 8:6 (+ 8, - 6, = 0), и става Първият Световен шампион по шахмат. Заема важно място в шахматния живот, редовно изнася сеанси на едновременна игра. Умира през 1900г. в Ню Йорк.
goran
 
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 9:54 pm

Re: Вилхелм Щайниц

Мнениеот Пич » Вто Дек 20, 2011 12:21 am

Благодаря ви за кратката историческа справка,каде мога да изпратя автобиографията си за да се публикува? :?:
Пич
 
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Дек 19, 2011 11:26 pm

Re: Вилхелм Щайниц

Мнениеот goran » Вто Дек 20, 2011 2:39 pm

Подобна ирония няма да бъде толерирана в този форум. Съветвам всички да спазват добрия тон, в противен случай ги очаква бан по IP адрес. Коментарът ти няма нищо общо с темата!
goran
 
Мнения: 53
Регистриран на: Вто Ное 29, 2011 9:54 pm

Re: Вилхелм Щайниц

Мнениеот Efreitor Petrov » Вто Окт 14, 2014 1:33 pm

ВИЛЬГЕЛЬМ СТЕЙНИЦ И МИХАИЛ ЧИГОРИН

К моменту знакомства Стейница с Чигориным, последний, если и не был широко известен в мире, то, тем не менее, был чемпионом России и сыграл к тому времени (1878-1881) девять матчей (с Шифферсом – 3:1, со Шмидтом 3?:?, с Алапиным 1:0 и др.).

Хуже обстояло дело на "международной арене".

Вильгельм Стейниц, подобно раби Иегуде Лива, создал Голема, имя которого Михаил Чигорин. Стейниц боролся с Големом и победил его. Можно лишь догадываться, по каким причинам был вызван на матч мало кому известный шахматист. По рекомендации варшавского еврея Шимона Винавера, познакомившегося с русским чемпионом в Петербурге, Чигорин участвовал в Берлинском международном турнире 1881 г., где разделил 3-4-е место с Винавером, что было достижением для новичка. На турнире в Вене в 1882 г., где состав участников был значительно сильнее, Чигорин провалился: среди 18 участников он разделил 12-13-е место (1-2 призы разделили В. Стейниц и Ш. Винавер). В Лондонском международном турнире 1883 г. Чигорин достиг 4-го места, но, увы, результат, был катастрофически ниже, чем у победителей. От Цукерторта Чигорина отделяло 6 очков, от Стейница – 34.

Еще хуже обстояло у него дело с матчами. Единственный, международный матч Чигорин сыграл на обратном пути из Лондона в Париже в 1883 г. против старого французского мастера Арну де Ривьера, в свою очередь игравшего с Морфи 25 лет тому назад. Чигорин еле выиграл: + 5, – 4, = 1.

http://www.e-reading.me/chapter.php/940 ... ossii.html
Efreitor Petrov
 
Мнения: 2386
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 10:37 am


Назад към Шахматисти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта