Да научим детето да се справя с конфликти и да бъде добър приятел
В най-ранна възраст настъпват първите сблъсъци на детето с конфликтни ситуации. При малките конфликтите са от съвсем различно естество в сравнение с тези на възрастните – например за някоя играчка или за това кой да се люлее на люлката. Детството обаче е ключов период за формирането на характера и създаването на умения за справяне с трудностите в междуличностните отношения и способността за създаване на добри приятелства. Ето някои съвети за това как можем да помогнем на детето да се справя с конфликти и да възпитаме у него уважение към околните.
Овладяване на емоциите
Децата обикновено изпитват доста силни емоции, свързани с радост или гняв, което е напълно нормално. Въпреки това е важно да се научат, че виковете и физическото насилие не са начин за разрешаване на конфликти. Добре е още в ранна възраст родителите да показват на децата някои прости техники за овладяване на гнева като например да преброят до десет, преди да направят или кажат нещо, да поемат дълбоко въздух, да помислят и т.н.
Говорене и слушане
Можете да помогнете на детето си да се научи, че разговорът и милите думи са много по-добро оръжие от физическата сила при конфликтни ситуации. Умението да бъдем добри слушатели понякога отсъства, не само при децата, но и при възрастните. За да могат малчуганите да се научат да слушат и да споделят, е добре самите ние да им даваме пример като изслушваме това, което искат да ни кажат и ги предразположим да ни споделят, което изисква да не прибързваме с критиките за всяко нещо, което правят.
Вижте повече за техниката, наречена „Активно слушане” тук.
Решавайте проблемите заедно
Ако детето развие усещането, че във ваше лице има потенциален съюзник и приятел, от когото може да получи полезен съвет, това ще му помогне да развие доверие към родителя и ще го стимулира да споделя. Обмисляйте заедно потенциални решения и бъдете винаги отворени към това да изслушате своя син или дъщеря, независимо дали става дума за кавга с приятел, проблеми с училище или първи любовни вълнения.
Окуражавайте честността
Провеждайте с децата разговори, в които да присъстват морални категории като добро и зло, правилно и грешно. Добре е те да се учат от вас за предимствата на това да бъдем мили, да постъпваме честно и да бъдем отговорни. И не забравяйте да окуражавате всяка добра и щедра постъпка от страна на вашия малък наследник, да му казвате „браво” и да показвате колко много се гордеете с него.
Контактите с други деца
За да се изградят умения за учтиво общуване и справяне с конфликти, за децата е от особена важност да общуват с техни връстници и да участват в общи игри. Именно така те имат реална възможност да създадат първите си приятелства и да се научат как да прилагат това, което научават от родителите си.
Когато нищо друго не действа…
Обяснете на детето си, че не е срамно да се оттегли от спора или кавгата, ако види, че няма как да я разреши с мирни средства. Също така му дайте да разбере, че винаги може да сподели за проблема на вас или на някой друг възрастен, на когото има доверие.
Източник: Childhood 101
http://purvite7.bg/?p=5503